Razlogov, zakaj imamo radi žamet, je veliko

Zgodovina žameta

Najpogosteje žamet povezujemo z evropskim plemstvom v času renesanse, njegova zgodovina pa v resnici sega mnogo dlje, vse do starih kultur Kitajske, Iraka in Egipta (do leta 2000 pr. n. št.). Evropejci so žamet pripeljali po trgovski svilni poti (cesta svile) in Italija je bila prva evropska država z razvito žametno industrijo. Italija je hitro postala največja proizvajalka in dobaviteljica žameta v Evropi. Evropska proizvodnja se je močno povečala v poznem srednjem veku in renesansi, saj so izkušeni tkalci žamet izdelovali tudi v Turčiji, Grčiji in na Cipru.

Žamet je bil na začetku drag in ga je bilo težko izdelati (to je bil tudi eden izmed razlogov za njegovo priljubljenost med plemiči). Po industrijski revoluciji in uvedbi mehanskih statev je postalo enostavneje izdelati katerokoli vrsto materiala in žamet je doživel svoj drugi razcvet. Začel se je uporabljati vse pogosteje, zlasti za zavese, oblačila in tudi pohištvo. Kljub večji proizvodnji, je žamet ohranil svojo povezanost z razkošjem in še vedno so ga uporabljali z namenom, da bi izdelki izgledali bolj glamurozni in dragi.

Skozi zgodovino je žamet ostal vedno priljubljen material, svoj tretji razcvet pa je dosegel v glamuroznem vzdušju 70. in 80. let, ter s pojavom pop ikon v 90-tih letih, ki so ga posvojile za svojega. Danes je široko uporabljen material v vseh vrstah industrij, predvsem zaradi svoje vzdržljivosti in elegance.

Kaj je žamet

Beseda “žamet” se nanaša na strukturo tkanine, ne na dejansko uporabljeno vlakno ali material. Je tesno tkana tkanina s kratkimi, gostimi, plišastimi ščetinami, ki so dolge približno 1mm. Žametne niti oziroma vlakna so izjemno mehka, gladka in topla na dotik. Obstaja več različnih vrst žameta (odvisno od tega, kako je tkanina izdelana in s kakšnimi vlakni), kot so zdrobljen žamet, panne in reliefni žamet, raztegljiv žamet, vzorčast žamet itd. Prvotno je bil narejen iz svile, danes pa je iz mešanice sintetičnih in naravnih vlaken. Narejen je iz navpične preje in izdelan na posebnem stroju, znanem kot dvojni pletilni stroj, ki plete dve plasti blaga hkrati. Ti dve plasti tkanine se nato ločita in navijeta na zvitke, ki jih je nato možno pobarvati z različnimi barvami.

Naši izdelki iz žameta

Žamet se uporablja za številne izdelke, od zaves in odej, do plišastih igrač, pohištva in celo posteljnine in kopalnih plaščev. Žamet je z nami že od začetka naše zgodbe prenavljanja naslonjačev in stolov. Osrednjo vlogo je imel tudi v naši prvi kolekciji Žametni dotik, ki je bila posvečena brezčasnim, barvitim žametnim blazinam, okrašenim z zlato zadrgo.

Žamet je udoben, topel in zračen. Je vzdržljiv in ima precej močne lastnosti odvajanja vlage. Za naše izdelke uporabljamo visokokakovosten žamet, ki je razkošen, barvit in zelo hvaležen za ročno delo (obdelavo, rezanje, šivanje). Naša barvna paleta je s časom rasla in zdaj ponujamo žametne izdelke v svetlo rožnati, dramatično črni, živahno rumeni, globoko zeleni, v več odtenkih modre in številnih drugih barvnih možnostih.

Vse žametne blazine in nekatere prevleke za stole in fotelje, ki so odstranljive, so pralne v pralnem stroju pri 30 stopinjah na programu za ročno pranje. Če prevlek ni mogoče odstraniti, lahko vedno uporabite vlažno krpo in malo detergenta. Za čiščenje in nego oblazinjenega pohištva lahko uporabite tudi različne pripravke (pene). Našim kupcem vedno svetujemo, da čistilo preizkusijo na majhnem kosu blaga na manj vidnem delu, da preverijo, kako se blago odziva na to specifično čistilno raztopino.